Historie výrobního družstva DRUPOL sahá do roku 1935, kdy vzniklo jako družstvo výrobců polního nářadí. Za posledních 80 let družstvo vyrábělo desítky různých více či méně oblíbených výrobků. Všechny se ale mohly pyšnit velkým podílem ruční práce a vysoce kvalitními materiály a zpracováním. Některé výrobky odvál čas a zůstanou navždy zapomenuty, na některé naši zákazníci vzpomínají dodnes, například na nožní hustilky, čerpadla, grily a dnes již proslulou červenou lampu č. 21616 od designéra Josefa Hůrky*. Ta získala nemalé uznání svým zařazením do seznamu 100 ikon českého designu. Projekt Czech 100 mapoval český životní styl uplynulých 100 let a na výběru 100 předmětů, představujících to nejlepší z českého designu, se podíleli významné osobnosti české scény – novináři, designéři, kurátoři, obchodníci a galeristé.

Proto jsme velmi potěšeni, že vám v rámci obnovené výroby k příležitosti 80. výročí založení družstva můžeme představit novou řadu této legendární lampičky nadčasového bruselského stylu jak v původní červené barvě, tak i v dalších barevných variantách. 

Bruselský styl – česká ruční výroba. TALAMPA se dnes pyšní českou ruční výrobou z prvotřídních materiálů. Je vynikajícím příkladem tzv. bruselského stylu, který byl prvně představen na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Stejně jako bruselský styl je vzdušná, barevná a zároveň velmi strohá a účelná. Pohrává si s asymetričností a excentričností. Dalšími výraznými produkty bruselského stylu jsou dodnes například vozy Tatra 603, autobus Škoda 706 RTO nebo všem dobře známé tramvaje T3 a jejich šedé a červené plastové tramvajové sedačky.

 "Když jsem v roce 2014 přebíral od své matky vedení družstva, nechal jsem si zpracovat soupis všech výrobků, které jsme v minulosti vyráběli. Bylo jich několik desítek, ale tato lampička byla láskou na první pohled. Po zjištění, že původních kousků se dochovalo jen pár a jsou velmi žádané v rámci různých aukcí původního designu, bylo o obnovení výroby téměř rozhodnuto,“ říká k motivům znovuobnovení výroby současný generální ředitel Martin Špryňar. 

* Lampu navrhl český výtvarník a průmyslový designer Josef Hůrka. Hůrkova tvorba je výrazná od 40. let minulého století, kdy se zaměřoval zejména na navrhování elektrospotřebičů. Později po vyčlenění elektrospotřebičů z výroby jeho tehdejšího zaměstnavatele, kterým bylo výrobní družstvo NAPAKO, se přeorientoval na design světel. Jeho tvorba je ovlivněna minimalismem a českým funkcionalismem. V šedesátých letech už je jeho tvorba prezentována klasickým bruselským stylem.

Pořiďte si svou lampu na www.talampa.cz

V Praze dne 2. prosince 2015

www.talampa.cz